UFC 5: Superfight ανάμεσα σε Gracie και Shamrock διάρκειας 36(!) λεπτών [βίντεο]

Το UFC 5: The Return of the Beast πραγματοποιήθηκε στις 7 Απριλίου του 1995 στη Βόρεια Καρολίνα, το παρακολούθησαν 6.000 άτομα, ενώ πούλησε και 260.000 pay-per-view εισιτήρια.

Στο UFC 5 υπήρξε και τουρνουά 8 ατόμων, με τον νικητή να κερδίζει 50.000 δολάρια, αλλά και superfight αγώνας ανάμεσα στον Gracie και τον Shamrock, με τον νικητή να ανακηρύσσεται πρωταθλητής του UFC. Νικητής δεν υπήρξε τελικά, καθώς οι δύο αθλητές αναδείχθηκαν ισόπαλοι μετά από μία σκληρή μάχη 36(!) λεπτών.

Το πόστερ του UFC 5
Το poster του UFC 5

Το UFC 5 ήταν το πρώτο UFC που παρουσίασε οποιοδήποτε χρονικό όριο από το UFC 1.

Συγκεκριμένα, επιβλήθηκε χρονικό όριο 20 λεπτών για τους προημιτελικούς και τους ημιτελικούς αγώνες του τουρνουά. Οι τελικοί του τουρνουά και του Superfight είχαν χρονικό όριο 30 λεπτών.

Το Superfight υπερέβη τα 31 λεπτά πριν παρθεί μια επιτόπια απόφαση για παράταση του αγώνα κατά πέντε ακόμη λεπτά. Καθώς δεν υπήρχε ακόμη νικητής, ο αγώνας κηρύχθηκε ισοπαλία.

UFC 5: Dan Severn, αποχώρηση Gracie και nicknames

O Dan Severn κέρδισε το τουρνουά, νικώντας τον Dave Beneteau με υποταγή (keylock), ενώ διαιτητής για ακόμα ένα event ήταν ο «Big» John McCarthy.

Αυτή η διοργάνωση του UFC ήταν η τελευταία με τη συμμετοχή του συνιδρυτή του, Rorion Gracie. Μαζί με τον Rorion αποχώρησε και ο θρύλος του αθλήματος Royce, για να επιστρέψει τελικά στο UFC 60.

UFC 5: Σε αυτή τη διοργάνωση πολλοί αθλητές απέκτησαν ψευδώνυμα όπως

• Dan Severn: The Beast
  • Oleg Taktarov: The Russian Bear
  • Todd Medina: El Tiburon
  • Joe Charles: The Ghetto Man
  • Jon Hess: The Giant With an Attitude