UFC 8: Το πρώτο event εκτός ΗΠΑ, Shamrock και Don Frye οι νικητές [βίντεο]

Τo UFC 8 πραγματοποιήθηκε στις 16 Φεβρουαρίου του 1996 στο Πουέρτο Ρίκο (η μοναδική διοργάνωση στο συγκεκριμένο μέρος μέχρι και σήμερα) και έφερε τον… διακριτικό τίτλο David Vs Goliath (ναι, αγωνίστηκαν μικρόσωμοι εναντίον μεγαλόσωμων αθλητών)!

Χαρακτηρίστηκε μεγάλη εισπρακτική επιτυχία καθώς το παρακολούθησαν 13.000 άνθρωποι στο Ruben Rodriguez Coliseum, ενώ έκανε και 300.000 pay-per-view.

UFC 8: Το πρώτο εκτός των ΗΠΑ, αλλαγές σε γύρους και λεπτά

To πόστερ του UFC 8

Το UFC 8 ήταν το πρώτο event που ταξίδεψε έξω από τις Ηνωμένες Πολιτείες. Ακολούθησε τη γνωστή του μορφή, όσον αφορά το τουρνουά των 8 ατόμων και τον αγώνα Superfight (ο πρωταθλητής του UFC Ken Shamrock αντιμετώπισε τον Kimo Leopoldo). Για πρώτη φορά επιβλήθηκε χρονικό όριο 10 λεπτών για όλους τους αγώνες του τουρνουά εκτός από το Superfight και τον τελικό (15 λεπτά).

Για την ιστορία, από τους εννιά αγώνες που πραγματοποιήθηκαν, οι τέσσερις(!) τελείωσαν σε λιγότερο από ένα λεπτό.

UFC 8: Shamrock εσύ superstar

Ο Ken Shamrcock αναδείχθηκε ξανά νικητής με υποταγή (kneebar), ενώ το τουρνουά κέρδισε ο Don Frye ο οποίος έπαιξε με τον Gary Goodridge στον τελικό!

Σημειώνεται ότι το συγκεκριμένο event πέρασε από… χίλια κύματα μέχρι να πραγματοποιηθεί καθώς μπλέχτηκαν Ομοσπονδιακά Δικαστήρια, κυβερνητικοί αξιωματούχοι του Πουέρτο Ρίκο αλλά και Γερουσιαστές των ΗΠΑ.