UFC 6: Δικαίωση για Shamrock, νικητής του τουρνουά ο Taktarov [βίντεο]

Tο UFC 6: Clash of the Titans πραγματοποιήθηκε στις 14 Ιουλίου του 1995 στο Casper Events Center, στο Γουαϊόμινγκ. Το παρακολούθησαν 2.700 άνθρωποι από κοντά και 240.000 μέσω pay-per-view.

Το UFC 6 παρουσίασε ένα τουρνουά 8 ατόμων αλλά και ένα «Superfight», το οποίο ανέδειξε νικητή και πρωταθλητή τον Ken Shamrock. Ουσιαστικά αυτός ο αγώνας ήταν η συνέχεια του UFC 5, στο οποίο δεν υπήρξε νικητής καθώς το αποτέλεσμα κρίθηκε ισόπαλο. O Shamrock αναδείχθηκε πρωταθλητής (UFC Superfight Championship), νικώντας με υποταγή (guillotine choke) τον Dan Severn, μετά από 2 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα.

UFC 6: Νικητής του τουρνουά ο Oleg Taktarov

To πόστερ του UFC 6
To poster του UFC 6

Όσον αφορά το τουρνουά, αυτό δεν είχε κατηγορίες ή όριο κιλών, ενώ ακολουθώντας την τακτική των προηγούμενων διοργανώσεων, δεν υπήρξαν ούτε κριτές.

Το χρονικό όριο που επιβλήθηκε στους προημιτελικούς και τους ημιτελικούς αγώνες του τουρνουά ήταν της τάξεως των 20 λεπτών, ενώ ο τελικός του τουρνουά και το Superfight είχαν χρονικό όριο 30 λεπτών και, εάν κρινόταν απαραίτητο, παράταση πέντε λεπτών.

Νικητής του τουρνουά αναδείχθηκε ο Oleg Taktarov, ο οποίος υπέταξε (rear-naked choke) τον Tank Abott μετά από 17:47.

Ο διαιτητής για ακόμα μία νύχτα ήταν ο «Big» John McCarthy, με τον Michael Buffer να έχει τον ρόλο του εκφωνητή.

6 ΣΧΟΛΙΑ

1. […] Στo Superfight πραγματοποιήθηκε το επαναληπτικό παιχνίδι μεταξύ του πρωταθλητή Ken Shamrock και του νούμερο ένα διεκδικητή Dan Severn. Oι δύο αντίπαλοι είχαν αγωνιστεί για πρώτη φορά στο UFC 6, εκεί που ο Shamrock είχε «τελειώσει» τον αντίπαλό τ… […]