UFC 20: Kevin Randleman Vs Bas Rutten για τον… χρυσό στη heavyweight κατηγορία [βίντεο]

Το UFC 20: Battle for the Gold πραγματοποιήθηκε δύο μήνες μετά το τελευταίο event και συγκεκριμένα στις 7 Μαΐου του 1999 στο Boutwell Auditorium, στο Μπέρμιγχαμ της Αλαμπάμα.

Το event, ως συνήθως, προβλήθηκε ζωντανά με pay-per-view τις Ηνωμένες Πολιτείες και αργότερα κυκλοφόρησε σε βιντεοκασέτα. Το UFC 20 ήταν το τελευταίο γεγονός αυτού που η διοργάνωση είχε ονομάσει «The Road to the Heavyweight Title», ένα τουρνουά τεσσάρων διοργανώσεων, που πραγματοποιήθηκαν για τον καθορισμό του πρωταθλητή της heavyweight κατηγορίας, μετά τη φυγή του Randy Couture.

UFC 20: Πρωταθλητής στη heavyweight κατηγορία ο Bas Rutten

Πρωταθλητής της κατηγορίας αναδείχθηκε τελικά ο Bas Rutten ο οποίος κέρδισε τον Kevin Randleman με ένα αμφιλεγόμενο split decision.

Στα αξιοσημείωτα KO της βραδιάς, αυτό του Wanderlei Silva (στον δεύτερο αγώνα του στο UFC μετά την ήττα από το Belfort) στον Tony Petarra, με ένα εντυπωσιακό γόνατο. Διαιτητές της βραδιάς ήταν οι Mario Yamasaki (πρώτη φορά για UFC pay-per-view) και John McCarthy.