UFC 12: Πρώτη εμφάνιση για Belfort, Rogan και… κατηγορίες κιλών

Το UFC 12: Judgement Day πραγματοποιήθηκε στις 7 Σεπτεμβρίου του 1997, στο Dothan Civic Center της Αλαμπάμα. Το παρακολούθησαν 3.100 θεατές από κοντά, ενώ στο pay-per-view δεν τα πήγε άσχημα (122.000).

Το UFC 12 ήταν το πρώτο event που εισήγαγε τις κατηγορίες κιλών. Συγκεκριμένα, διοργανώθηκαν δύο διαφορετικά μίνι τουρνουά, τα οποία αποτελούνταν από δύο ημιτελικούς και έναν τελικό, ενώ οι κατηγορίες κιλών ήταν άνω τον 90 κιλών και κάτω των 90 κιλών (200 lb).

UFC 12: Πρώτος heavyweight πρωταθλητής ο Mark Coleman

Το εξώφυλλο της βιντεοκασέτας του UFC 12

Περιελάβανε επίσης έναν Superfight αγώνα τίτλου στη heavyweight κατηγορία μεταξύ του Dan Severn και του Mark Coleman. Ο αγώνας θα ενοποιούσε τα Superfight του UFC με το τουρνουά του UFC για να καθορίσει τον πρώτο πρωταθλητή στην heavyweight κατηγορία ο οποίος ήταν ο Mark Coleman!

UFC 12: Η πρώτη εμφάνιση για Vitor Belfort και Joe Rogan

Το UFC 12 σηματοδότησε την πρώτη εμφάνιση του Vitor Belfort, ο οποίος κέρδισε το τουρνουά στην heavyweight κατηγορία, σε ηλικία μόλις 19 ετών. Όσον αφορά το τουρνουά στη lightweight κατηγορία, νικητής αναδείχθηκε ο Jerry Bohlander.

Το UFC 12 σηματοδότησε παράλληλα την πρώτη εμφάνιση του σχολιαστή Joe Rogan, ο οποίος βρισκόταν στα παρασκήνια και έπαιρνε συνεντεύξεις στους αθλητές των main events.

UFC 12: Συνεχίζονται οι πολιτικές διώξεις για το MMA

Οι διοργανωτές συνέχιζαν να δέχονται πιέσεις από πολιτικούς όπως ο γερουσιαστής John McCain, ο οποίος θεωρούσε τις MMA «βάρβαρο θέαμα» και πολλές φορές αντιμετώπιζαν σοβαρά προβλήματα στην εύρεση χώρου που θα φιλοξενούσε το εκάστοτε event. Το UFC 12 άλλαξε δύο τοποθεσίες για να πραγματοποιηθεί τελικά στην μικρή πόλη Dothan, που βρίσκεται περίπου 200 μίλια νοτιοανατολικά του Μπέρμιγχαμ, στην Αλαμπάμα.

9 ΣΧΟΛΙΑ

1. […] Όπως και στο UFC 12, στο UFC 13 είδαμε δύο τουρνουά τεσσάρων ατόμων, καθώς και ένα Superfight μεταξύ του Vitor Belfort και του Tank Abbott. O Βραζιλιάνος, μετά την κατάκτηση του heavyweight τουρνουά στο UFC 12 κατατρόπωσε και τον Abbott με TKO στα πρώτα 52 δευτερόλεπτα του αγώνα. […]