Muay Thai: Ολοκληρώθηκε το Παγκόσμιο διαδικτυακό Πρωτάθλημα 2020 -Οι ελληνικές επιτυχίες

Μεγάλη επιτυχία σημείωσε η χώρα μας με την αποστολή της Εθνικής Ομάδας Muay Thai στο πρώτο Παγκόσμιο Διαδικτυακό Πρωτάθλημα IFMA 2020.

Συγκεκριμένα, οι αθλητές μας κατέκτησαν τέσσερα χρυσά, τέσσερα αργυρά και πέντε χάλκινα μετάλλια.

Το Διοικητικό Συμβούλιο της ΠΟΜ, εξέφρασε την περηφάνια και την ευγνωμοσύνη προς τους προπονητές και τους αθλητές, οι οποίοι αγωνίζονται κάτω από τόσο δύσκολες συνθήκες πετυχαίνοντας μεγάλες διακρίσεις.

«Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλους όσοι έλαβαν μέρος σε ένα διαφορετικό και ιδιαίτερο για όλους πρωτάθλημα, καθώς παρά τις πρωτόγνωρες συνθήκες και δυσκολίες που είχαν να αντιμετωπίσουν κατάφεραν να γράψουν ιστορία εκπροσωπώντας επάξια την Ελλάδα», επισημαίνεται στην ανακοίνωση.

«Με την άψογη προετοιμασία, το πάθος, τη δύναμη και τη θέληση που τους διακατέχει υποστήριξαν και απέδειξαν με πράξεις πως ο αθλητισμός δεν σταματάει ποτέ και μάλιστα με τον καλύτερο τρόπο, κατακτώντας τέσσερις φορές την κορυφή στο βάθρο του Παγκόσμιου Διαδικτυακού Πρωταθλήματος, αλλά και άλλες σημαντικές διακρίσεις», τονίζει η ΠΟΜ στην ανακοίνωσή της.

Αναλυτικά οι αθλητές που συμμετείχαν και οι θέσεις που κατέκτησαν ανά αγώνισμα και διάκριση

  • Αγαθαγγελίδη Ειρήνη (Α.Σ. Σπαρτιατική Ακαδημία) –  θέση (Νέων -18 Γυναικών)
  • Μπόρου Ευαγγελία Ιωάννα (Α.Σ. Αδαμάντινοι Μαχητές Λάρισας) –  θέση (Νέων -14 Γυναικών)
  • Σιαβάλα Ευθαλία (Α.Σ. Αδαμάντινοι Μαχητές Λάρισας) –  θέση (Νέων -10 Γυναικών)
  • Σιαβάλα Μαρία Ιωάννα (Α.Σ. Αδαμάντινοι Μαχητές Λάρισας) –  θέση (Νέων -13 Γυναικών)
  • Κάραλης Κωνσταντίνος (Α.Σ. ΑΕΚ Αγ. Στεφάνου) –  θέση (Νέων -11 Ανδρών)
  • Παππά Στεφανία (Α.Σ. ΑΕΚ Αγ. Στεφάνου) –  θέση (Νέων -17 Γυναικών)
  • Σγούρου Γεωργία (Α.Σ. ΑΕΚ Αγ. Στεφάνου) – 5η θέση (Νέων -16 Γυναικών)
  • Ελευθέριος Διονύσιος (Α.Σ. Σπαρτιατική Ακαδημία) –  θέση (Νέων -18 Ανδρών)
  • Κατσίφη Βασιλική (Α.Σ. ΑΕΚ Αγ. Στεφάνου) – 9η θέση (Νέων -15 Γυναικών)
  • Κατσίφης Διαμαντής (Α.Σ. ΑΕΚ Αγ. Στεφάνου) –  θέση (Νέων -12 Ανδρών)
  • Ντάλας Δημήτριος (Α.Σ. Μαχητική Λέσχη Γαλατσίου) –  θέση (Νέων -13 Ανδρών)
  • Αλεξίου Δημήτριος (Α.Σ. ΑΕΚ Αγ. Στεφάνου) – 17η θέση (Νέων -15 Ανδρών)
  • Γαλάντης Λάμπρος (Α.Σ. Σπαρτιατική Ακαδημία) – 17η θέση (Νέων -16 Ανδρών)
  • Ζβάριτς Πολίνα (Α.Σ. Ολυμπιάδα) – 17η θέση (Elite Γυναικών)
  • Ψαλλίδας Δημήτριος (Α.Σ. Ολυμπιάδα) – 33η θέση (Elite Ανδρών)

  • Μπόρου Ευαγγελία Ιωάννα (Α.Σ. Αδαμάντινοι Μαχητές Λάρισας) –  θέση (Νέων -14 Γυναικών)
  • Σιαβάλα Μαρία Ιωάννα (Α.Σ. Αδαμάντινοι Μαχητές Λάρισας) –  θέση (Νέων -13 Γυναικών)
  • Σιαβάλα Ευθαλία (Α.Σ. Αδαμάντινοι Μαχητές Λάρισας) – 2η θέση (Νέων -10 Γυναικών)
  • Κάραλης Κωνσταντίνος (Α.Σ. ΑΕΚ Αγ. Στεφάνου) –  θέση (Νέων -11 Ανδρών)
  • Μάτσεσιτς Μία (Α.Σ. Αιγιαλείας) –  θέση (Ενηλίκων +60 kg Γυναικών)
  • Σταμάτης Μιχαήλ (Α.Σ. Αδαμάντινοι Μαχητές Λάρισας) –  θέση (Νέων -15 Ανδρών)
  • Κατσίφη Βασιλική (Α.Σ. ΑΕΚ Αγ. Στεφάνου) –  θέση (Νέων -15 Γυναικών)
  • Ξάρντα Άγγελος (Α.Σ. ΑΕΚ Αγ. Στεφάνου) – 5η θέση (Νέων -13 Ανδρών)
  • Παππά Στεφανία (Α.Σ. ΑΕΚ Αγ. Στεφάνου) –  θέση (Νέων -17 Γυναικών)
  • Σγούρου Γεωργία (Α.Σ. ΑΕΚ Αγ. Στεφάνου) –  θέση (Νέων -16 Γυναικών)
  • Χριστώνης Ευτύχιος (Α.Σ. Αδαμάντινοι Μαχητές Λάρισας) –  θέση (Νέων -16 Ανδρών)
  • Κωνσταντίνου Μάριος (Α.Σ. ΑΕΚ Αγ. Στεφάνου) –  θέση (Νέων -12 Ανδρών)
  • Σταυρόπουλος Διονύσιος (Α.Σ. Αιγιαλείας) –  θέση (Ενηλίκων +75 kg Ανδρών)

  • Στρατιώτου Κωνσταντίνα (Α.Σ. Ολυμπιάδα) –  θέση (Νέων -10 Μεικτό)
  • Καπικιάρης Κωνσταντίνος (Α.Σ. Σπαρτιατική Ακαδημία) –  θέση (Νέων -12 Μεικτό)
  • Ψαλλίδας Δημήτριος (Α.Σ. Ολυμπιάδα) –  θέση (Elite Ανδρών)
  • Γκίτσα Ευτυχία (Α.Σ. Ολυμπιάδα) –  θέση (Νέων -14 Μεικτό)
  • Τιπέλη Ευαγγελία (Α.Σ. Ολυμπιάδα) –  θέση (Elite Γυναικών)
  • Ψιλοπάτης Μιχαήλ (Α.Σ. Σπαρτιατική Ακαδημία) – 17η θέση (Νέων -18 Μεικτό)

  • Σοφούλης Μιχαήλ (Α.Σ. Ολυμπιάδα) –  θέση (Masters Μεικτό)
  • Συμεών Ευστάθιος (Α.Σ. Ολυμπιάδα) –  θέση (Masters Μεικτό)

Τέλος, ο Πρόεδρος της Ομοσπονδίας κύριος Ιωάννης Παπαδόπουλος απέδωσε συγχαρητήρια στα σωματεία, στους αθλητές, τους προπονητές, αλλά και στην Επιτροπή Διαιτητών / Κριτών της ΠOM η οποία συμμετείχε επιτυχώς με μεγάλο αριθμό διαιτητών, στο Παγκόσμιο Διαδικτυακό Πρωτάθλημα.

Αλφαβητικά η ονομαστική λίστα των κριτών που εκπροσώπησαν την χώρα μας:

  • Βίγκλα Νικόλ
  • Θεοδωρακάκος Θεόδωρος
  • Μενεξιάδης Γιώργος
  • Παναγιωτακόπουλος Μπάμπης
  • Πινέλη Ελίνα
  • Σπυροπούλου Κατερίνα
  • Χριστώνης Κώστας

Οι δράσεις της Ομοσπονδίας για την ανάπτυξη του αθλήματος συνεχίζονται, με επόμενο σταθμό συνάντησης το Πανελλήνιο Διαδικτυακό Κύπελλο Σκιαμαχίας 2020το οποίο θα διεξαχθεί στις 28 & 29 Νοεμβρίου.

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here

ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ

ΔΗΜΟΦΙΛΗ