UFC 258: Ο Kamaru Usman έγινε ο… εφιάλτης του Gilbert Burns -Νίκη με TKO στον τρίτο γύρο, όλα τα αποτελέσματα

To UFC 258 ολοκληρώθηκε τα ξημερώματα της Κυριακής 14/2 με τον Kamaru Usman να κερδίζει τον Gilbert Burns στο main event της βραδιάς και να παραμένει welterweight πρωταθλητής του UFC.

Ο Nigerian Nightmare απέδειξε γιατί είναι ο αδιαμφισβήτητος κυρίαρχος στα 77 κιλά, έδειξε τον σεβασμό του για τον Burns (παρά το γεγονός ότι πριν τον αγώνα δεν του έδωσε το χέρι του) και προκάλεσε τον Jorge Masvidal.

O Durinho μπήκε δυνατά στον πρώτο γύρο, ζάλισε τον Νιγηριανό με τα δυνατά του χτυπήματα και προς στιγμή έδειξε ότι μπορεί να κάνει το… θαύμα και να αποκαθηλώσει τον πρώην teammate του από την κορυφή.

Η γωνία του Usman είπε τη μαγική ατάκα «το jab σου σε έκανε πρωταθλητή» και ο Νιγηριανός εμφανίστηκε μεταμορφωμένος στον δεύτερο δίνοντας ένα απίστευτο knockdown στον Βραζιλιάνο αντίπαλό του. Ο Burns δεν συνήλθε ποτέ από αυτό το χτύπημα, με τον Herb Dean να διακόπτει τελικά τον αγώνα στα πρώτα 34 δευτερόλεπτα του τρίτου γύρου.

Με το τέλος του παιχνιδιού αμφότεροι οι παίκτες ξέσπασαν σε λυγμούς, με τον Kamaru να φωνάζει «put some respect on my fugking name» και τον Burns να ξεσπάει για τον τρόπο που τελείωσε ο αγώνας…

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της main card, η Alexa Grasso κέρδισε τη Maycee Barber με ομόφωνη απόφαση, ο Kelvin Gastelum κέρδισε τον Ian Heinisch με ομόφωνη απόφαση (30-27, 29-28, 29-28), ο Ricky Simon κέρδισε τον Brian Kelleher με ομόφωνη απόφαση (30-27, 30-27, 30-27), ενώ ο Julian Marquez κέρδισε τον Maki Pitolo με submission (anaconda choke).