Glory 77: «Βασιλιάς» Rico, undisputed πρωταθλητές Pereira και Doumbe [βίντεο]

Το Glory 77 ολοκληρώθηκε αργά το βράδυ του Σαββάτου και χάρισε στο κοινό του μερικούς από τους καλύτερους αγώνες που έχουμε δει τα τελευταία χρόνια στο άθλημα του kickboxing.

Νικητής της heavyweight τετράδας αναδείχθηκε ο Rico Verhoeven, ο οποίος διατήρησε τη ζώνη του μετά από εγκατάλειψη του αντιπάλου του, Tarik Khbabez, στον τελικό.

Στον πρώτο αγώνα του heavyweight τουρνουά ο Rico Verhoeven κέρδισε με ομόφωνη απόφαση τον Hesdy Gerges και πέρασε στον τελικό… Μετά το τέλος του αγώνα ο Rico και ο Fighterheart, o οποίος υπενθυμίζεται ότι δέχτηκε τον αγώνα πριν δέκα ημέρες, αγκαλιάστηκαν και έδειξαν ότι ο σεβασμός είναι αμοιβαίος.

Στον δεύτερο ημιτελικό του τουρνουά, ο Tarik Khbabez έκανε τη μεγάλη έκπληξη και κέρδισε τον Levi Rigters μετά από έναν… πόλεμο τριών τρίλεπτων γύρων. Αμφότεροι δέχθηκαν πολλά και σκληρά χτυπήματα και δυσκόλεψαν τη… ζωή τους ενόψει του μεγάλο τελικού με τον Rico.

Glory 77: Pereira και Doumbe οι undisputed πρωταθλητές

Στον αγώνα για τη light heavyweight ζώνη, ο Alex Pereira κέρδισε τον Artem Vakhitov με split decision μετά από πέντε εξοντωτικούς γύρους και έγινε ο undisputed πρωταθλητής των 95 κιλών!

O Cédric Doumbé κέρδισε με νοκ άουτ τον Murthel Gronehart, έγινε ο undisputed πρωταθλητής του Glory στα 77 κιλά και έκλεισε μία για πάντα την κόντρα του με τον Ολλανδό, καθώς έκανε το 2-1 στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Η Tiffany van Soest κέρδισε την Aline Pereira με ομόφωνη απόφαση και παρέμεινε bantamweight πρωταθλήτρια του Glory.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, ο Luis Tavares κέρδισε τον Donegi Abena με ομόφωνη απόφαση και ο Martin Pacas κέρδισε τον Muhammed Balli με KO στο 2:33 του τρίτου γύρου.

Glory 77: Staredown-φωτιά λίγο πριν το event της χρονιάς